Belarus Cumhuriyeti

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus (eski adıyla Beyaz Rusya) Rusya, Polonya, Litvanya, Letonya ve Ukrayna ile sınır komşusudur. 6 büyük şehirden oluşan ( Minsk, Gomel, Grodno, Mogilov, Vitebsk, Brest) ülkenin başkenti Minsk’tir. Nüfusu 10 Milyon civarında seyredip 2 milyonu başkent Minskte ikamet etmektedir. Hafta sonları  çevre ilçe ve köylerinden (Maladzyechna, Baranovichi, Slutsk, Zhodzina, Smalyavichy, Volozhin, Nesvizh vs.) başkent Minsk’e eğlence, alışveriş ve gezi amaçlı gelenlerle beraber bu rakam 2.5-3 milyonu bulmaktadır.

·         BELARUS, TÜRK VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTEMEYEN BİR ÜLKE 

29 Mart 2013’te vize muafiyeti konusunda ilk görüşmeler yapıldı ve ülke diplomatlarının anlaşmayı imzalamasının ardından vize muafiyeti 1 Haziran 2014’te uygulanmaya başladı. Anlaşma kapsamında her iki ülkenin vatandaşları karşılıklı olarak yılda 90 gün , her girişte ise maksimum 30 gün boyunca vizesiz seyahat edebileceği kararlaştırıldı.

·         DOĞAL GÜZELLİKLERİ İLE TANINAN BİR ÜLKE

Belarus 10 bin göl, 20 bin nehir, onlarca bakir dağ, ova ve platosuyla Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden. Şehir merkezinde her mahallenin ormanı andıran geniş parkları var. Avrupa bizonu olarak da bilinen Belarus bizonu bu doğal hayatın en önemli figürlerinden. Kıta Avrupasındaki en büyük otçul canlı olan Avrupa bizonu, yalnızca Polonya ve Belarus’taki Bialowieza Ormanı’nda yaşıyor. Bu canlı, ülkenin sembollerinden. Ülkede şehirlerarası yolculuklar sırasında onlarca geyiğe de rastlamak mümkün.

·        İDAM CEZASINI UYGULAYAN TEK AVRUPA ÜLKESİ

Belarus, Avrupa ülkeleri arasında idam cezasını uygulayan tek ülke. 1994’den beri ülkeyi aralıksız yöneten Başkan Aleksandr Lukaşenko’nun idam kararını destekleyen tavrı birçok Batı ülkesi tarafından eleştiriliyor. Ülkede idam cezası, en son, 2011 Minsk metrosu saldırısını gerçekleştiren ve birçok kişinin ölümüne neden olan iki kişiye uygulandı. Esrar ve benzeri uyuşturucuları kullananlara uygulanan minimum ceza ise 8 yıl hapis.

·         NÜFUSUN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ORTODOKS

Belarus nüfusunun yüzde 70’i Ortodokslardan oluşuyor. Yüzde 20’lik kesim Katolik ve Protestan, yüzde 10’luk kesim ise Müslüman ve Yahudi. Ülkenin birçok noktasında farklı kesimleri temsil eden ibadethaneler bulunuyor.

 ·        TÜRKİYE’DEN DİREKT OLARAK İKİ HAVA YOLU ŞİRKETİ UÇUYOR

Belarus devletinin piyasaya hakim olması nedeniyle ülkede birçok alanda sert kısıtlamalar var. İstanbul Havalimanı ve Minsk Uluslararası Havalimanı, Belarus ile Türkiye arasında direkt uçuş bağlantısı kurulan iki nokta. Belarus’un milli hava yolu Belavia ile bayrak taşıyıcı hava yolu şirketimiz Türk Hava Yolları dışında hiçbir hava yolu şirketinin uçuşuna izin verilmiyor. Türk Hava Yolları ve Belavia’nın haftanın her günü gidiş-dönüş birer uçuşu var. İstanbul-Minsk hattında uçuş süresi 2 saat 25 dakika. 

·         AVRUPA’NIN CASİNO MERKEZİ

Belarus, Avrupa’nın en gözde kumarhanelerine sahip ülkelerinden biri. Başkent Minsk’te uluslararası zincirlere bağlı olan 12’den fazla casino var. Türkiye’de kumarhanelerin yasaklanmasının ardından Belarus’a yatırım yapan ‘Kumarhaneler Kralı’ lakaplı Türk işadamı Sudi Özkan, ülkede bu alanda yatırım yapan en önemli isimlerden biri. Her yıl kumar deneyimi yaşamak isteyen binlerce Türk ziyaretçi Belarus’u ziyaret ediyor. 

·        TÜRK VE BELARUS KÜLTÜRÜ BİRBİRİNE BENZİYOR

Belarus ve Türk kültürü hem gelenek görenekler hem de gündelik hayatta kullanılan bazı kelimeler açısından benzerlik gösteriyor. Belaruslular evlerine ayakkabı ile girmiyor. Açık havada mangal yapmayı seven Belaruslular iyi havalarda yeşil alanlara mangal yakmaya gidiyor. Çaya çay diyen ve demleme çayı sallama çaya tercih eden Belaruslular kahve pişirdikleri cezveye ‘turka’ diyor, evlilik öncesi genç kızlar ‘sanduk’ içinde çeyiz hazırlıyor.

Avrupa’nın yeteri kadar tanınmayan ülkesi Belarus, farklı beklentilere sahip birçok kişi için çok sayıda alternatife sahip. Doğal güzellikleri başta olmak üzere, yemek kültürü, dinamik gece hayatı, kumarhaneleri ve Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri arasındaki merkezi konumu bu ülkeyi ziyaret etmek için nedenler arasında.

·         BELARUS MUTFAĞI ZENGİN

Belarus mutfağının iki önemli gıdası mantar ve patatestir, patatesten yaklaşık 300 çeşit yemek yapılmaktadır. Ünlü patates yemekleri dranikizraniproşkidir. Süt ve süt ürünleri de geniş yer tutmaktadır. Tereyağı, kefir, kaymak, peynir ve yoğurt başlıca ürünlerdir. Ülkede göller ve nehirlerin çok olması nedeniyle deniz ürünleri çeşitliliği oldukça fazladır.  

·         BELARUS EKONOMİSİ 

Otomotiv sanayisi gelişmiştir, otomobil, traktör, kamyon motor ve yedek parçaları üretilmektedir. Elektronik eşya, beyaz eşya yönünden de birçok üretim yapılmaktadır. Ekonominin temelini oluşturan sektörler ise, tarım makinaları, inşaat malzemeleri, petrokimya, tarım ve ormancılık, bilişim sektörleri alanlarıdır.Belarus’ta karasal iklim hüküm sürdüğünden kışları soğuk geçmektedir, yazları ise serin ve yağışlıdır. Arazi yapısı yatık şekildedir ve birçok bataklıklara sahip olan bir ülkedir. Doğal kaynakları ise, petrol, doğalgaz, orman ürünleri ve bataklık kömürüdür.