Minsk Kızıl Kilise

Minsk Kızıl Kilise

(Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi )

Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk kentinde bulunan bir kilisedir.

1905-1910 arasında inşa edilen kilise, adını kiliseyi yaptıran ailenin prematüre doğarak hayatını kaybetmiş iki çocuğundan alır. Kilisenin kulelerinden yüksek olanın ailenin acısını, alçak olan ikisi ise çocuklarını simgelediği düşünülür.

1932’de Sovyet yönetimi tarafından kapatılan kilisenin binası tiyatro, film stüdyosu gibi değişik amaçlarla kullanıldı. Alman işgali döneminde yeniden kilise hizmete girdi; savaştan sonra restore edilip stüdyo haline getirildi. 1975’te Sinema evi ve Beyaz Rusya Sinema Müzesi olarak kullanıldı. 1990’dan beri yeniden kilise olarak kullanılmaktadır.

Kırmızı Kilise olarak da bilinen yapı, Bağımsızlık Meydanı’nda yer alan bir Roma Katolik kilisesidir. Bu yeni Romanesk kilise, Polonyalı mimarlar Tomasz Pajzderski ve Wladyslaw Marconi tarafından tasarlanmıştır. Köşe taşı 1905’te atılmıştır ve kilise 1910’da tamamlanmıştır. Yapısı, önde gelen Belarus-Polonyalı toprak sahibi, işadamı ve sivil aktivist Edward Woynillowicz (1847-1928) tarafından finanse edilmiştir. Kilise, Woynillowicz’in ölen iki çocuğu Simon ve Helena’nın anısına yapılmıştır.

Belarus Premier Ligi